الزامات سایت فروشگاهی

در سایت های فروشگاهی نیاز است برخی الزامات رعایت گردد. از جمله :

• اخذ نمـاد اعتمـــــاد الکتـرونیـکی (enamad) از طریق سایت http://enamad.ir/

• دریافت درگاه الکترونیکی پس از اخذ نماد اعتماد الکترونیک از بانک های مربوطه

• درج مقررات سایت از جمله :

 شرایط حمل و تحویل سفارش

 روشهای پرداخت

 شرایط بازگشت کالا

 حریم خصوصی

در ادامه توضیحات تکمیلی و پیشنهاداتی در این خصوص مطرح می گردد و همچنین نمونه ای از موارد فوق جهت استفاده آورده می شود.

در سایت های فروشگاهی نیاز است در مواردی به مشتری اطلاع رسانی شود. این اطلاع رسانی معمولا به عنوان حریم خصوصی و یا قانون و مقرارت در چند تبصره در سایت قرار داده می شود و کاربران ملزم هستند جهت انجام فرآیند خرید آنها را مطالعه نمایند. در ادامه به الزامات آن اشاره میگردد:

1- اطلاع به کاربران از جمع آوری اطلاعات ثبت شده در سایت و اطمینان به مخاطبان از حفظ اطلاعات آنان: جهت حفظ اطلاعات مشتری نیاز است زیر ساخت مناسب در نظر گرفته شده و جهت حفظ آنها به مشتری اطمینان داده شود. در صورتی که اطلاعات مشتری در صورت لزوم بر اساس قانون کشور با مراجع قانونی به اشتراک گذاشته می شود نیاز است به مشتری اطلاع رسانی شود.

2- در صورتی که IP ،کوکی مشتری و یا صفحات مشاهده شده توسط آنها، در دیتا بیس سایت ثبت می شود نیاز است به مشتری اطلاع رسانی شود.

3- اخطار جهت فاش نمودن اطلاعات به دیگران: از آنجایی که اطلاعات ثبت شده در سایت مانند آدرس ایمیل و شماره تلفن اطلاعات رسمی کاربران سایت محسوب می شود لذا نیاز است به کاربران در خصوص فاش کردن اطلاعات خود به دیگران اخطارات لازم داده شود.

4- جهت جلوگیری از سو استفاده افراد سودجو، می بایست شماره هایی که از طرف سایت پیامک و یا نظر سنجی به کاربران ارسال می¬گردد در سایت درج شود.

5- در خصوص مراحل خرید، نحوی ارسال، زمان ارسال و همچنین نحوی پیگیری نیاز است اطلاعات کافی در اختیار کاربر قرار گیرد.

6- در صورتی که مالیات از کاربر کسر می گردد نیاز است اطلاع رسانی انجام شود.

7- در صورتی که عضویت در سایت نیاز به پرداخت هزینه است میبایست به کاربر اطلاع رسانی شود.

8- در صورتی که عضویت در سایت محدودیت سنی دارد به کاربر اطلاع دهید.

9- در صورتی که مسئولیت کیفیت و یا کمیت محصولات موجود در سایت به عهده مدیران سایت نباشد می بایست به کاربر اطلاع رسانی شود.

10- در صورتی که امکان انصراف از خرید و بازپس گرفتن وجه کالا و خدمات و یا تعویض آنها وجود نداشته باشد میبایست به کاربر اطلاع رسانی شود.

11- در صورتی که استفاده از کدهای تخفیف و پروموشن های خرید قانون متفاوتی دارد بهتر از به کاربر اطلاع رسانی شود.

12- در صورتی که جهت دریافت کالا نیاز به ارائه کارت شناسایی و یا ارائه رسید خرید باشدد بهتر است به کاربر اطلاع رسانی شود.

پیشنهاد می گردد:

 جهت حفظ حریم خصوصی امکان حذف عضویت در خبرنامه و سایت به مشتری داده شود و بهتر است مراحل حذف در اختیار کاربر قرار گیرد.

 امکان تغییر آدرس ، شماره تماس، آدرس ایمیل و سایر موارد به مشتری داده شود.

• شما ا

• ینجا هستید :

پیوست یک _نمونه حفظ حریم شخصی

.................................... تاکید بسیاری بر اصول حفظ اطلاعات و حریم خصوصی کاربران این سایت دارد. این سند شامل توضیحی درباره اطلاعات خصوصی و نحوه استفاده از این اطلاعات است که .................................... از کاربران سایت جمع آوری می کند. این اطلاعات شامل مواردی است که مخصوص هر کاربر بوده و به کمک آن ها می توان کاربران را به صورت منحصر به فرد شناسایی نمود. برای نمونه می توان به نام، نشانی، نشانی الکترونیک (ایمیل)، شماره تلفن و سایر اطلاعاتی که به صورت عادی در دسترس عموم مردم نیست اشاره نمود.پیوست یکاطلاعات جمع آوری شده و نحوه استفاده از آن ها

• شما با ثبت نام در درج مشخصات خود از قبیل نام و نام خانوادگی٬ ایمیل و نام رشته… را در اختیار ما قرار می دهید.

• شما پس از ورود به حساب کاربری، به عنوان کاربر ............................ شناخته خواهید شد و کلیه اطلاعات مذکور و اطلاعاتی مانند تراکنش ها، پرداخت ها و اطلاعات فردی شما در اختیار ............................. محفوظ خواهد بود.

• اطلاعاتی از قبیلIP شما، اطلاعات کوکی ها و صفحات مشاهده شده توسط شما را نیز نگهداری خواهد کرد. از اینگونه اطلاعات تنها در موارد آگهی و خبرنامه و محتویات متناسب با شما استفاده خواهد شد و در اختیار سازمان ها و افراد غیر قرار نخواهد گرفت.

• ................................ اطلاعات شما را حذف نخواهدکرد بجز در مواردی که شما از قوانین منعکس شده در بخش شرایط و ضوابط تخطی نموده و به غیراز قوانین حفظ حریم به عملکرد شما وجود داشته باشد.اطلاعات شخصی

.................................... ممکن است به دلایل متعددی مانند دریافت سفارش، عضویت در سایت، پیگیری درخواست های پشتیبانی و … از شما اطلاعاتی را درخواست نماید که می تواند شامل اطلاعات هویتی ، مدارک هویتی، اطلاعات لازم برای ورود به سرویس های خریداری شده و… باشد. این اطلاعات نزد ............................. محفوظ بوده و بدون وجود مجوزهای قانونی، هیچ شخص، سازمان یا ارگانی حق دسترسی به این اطلاعات را نخواهند داشت.ویرایش و تغییر اطلاعات شخصی

• شما می توانید کلیه اطلاعات شخصی خود را در بخش مربوط به حساب من تغییر داده و ویرایش کنید. این اطلاعات شامل کلیه اطلاعاتی است که شما در سایت وارد کرده اید.

• حساب شما توسط شما قابل حذف شدن از سیستم نمی باشد و تنها توسط مدیریت امکانپذیر است.محدودیت دسترسی به اطلاعات

• .............................. دسترسی کارمندان خود به اطلاعات کاربران را محدود نموده و تنها مدیر سایت که ارتباط مستقیم با کاربران دارند، دسترسی به کلیه اطلاعات خواهند داشت.

• کلیه رمزهای عبور به صورت رمز شده در پایگاه داده های نگهداری شده و در فرآیند رمزگذاری بیشترین تلاش در استفاده از الگوریتم ها و روش های پیشرفته شده است.

• کلیه اطلاعات مربوط به سیستم در زیرساخت های محافظت شده و در مکان های امن نگهداری می شوند.

• امیدواریم که با رعایت بیشترین میزان در حفاظت از اطلاعات شما، اطمینان خاطر لازم به شما مشتریان گرامی در استفاده از سیستم را داده باشیم. در صورت هرگونه سوال و یا پرسشی، درخواست خود را تلفنی و یا از طریق بخش تماس با ما به اشتراک بگذارید.پیوست دو_نمونه شرایط بازگشت کالا

هدف این سایت رضایت کامل مشتریان است. به این منظور امکان بازگشت کالاهای مجاز تا ....... روز از زمان تحویل امکان پذیر است. جهت بازگشت کالا، نیاز است فرم مرجوع کردن کالا در سایت را تکمیل فرمایید. تیم فروش ظرف 3 روز کاری با شما تماس خواهند گرفت.

به دلایل بهداشتی، امنیتی و یا شخصی سازی شدن محصولات برخی از کالاها امکان مرجوع شدن را ندارد. جهت مشاهده لیست این کالاها اینجا کلیک فرمایید.

لطفا به نکات زیر توجه فرمایید:

- درصورت وجود مغایرت بین کالای ارسالی و سفارش خود لطفا از بازکردن بسته بندی خوداری کرده و حداکثر تا 48 ساعت مغایرت را از طریق فرم مربوطه اعلام فرمایید.

- در صورت بازگشایی بسته بندی و معیوب بودن کالا موارد را حداکثر تا 24 ساعت از طریق فرم مربوطه به مسئولین سایت اطلاع دهید. تیم پشتیبانی در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

- پس از بررسی و موافقت جهت مرجوع کردن کالا، مشتری میبایست شماره کارت بانکی که حساب آن به نام صاحب پروفایل میباشد را به مجموعه اعلام نماید.پیوست سه_نمونه ای از روش‌های پرداخت

کاربران سایت می‌توانند در هنگام ثبت سفارش، نحوی پرداخت خود را انتخاب کنند. روش های پرداخت در نظر گرفته شده در این مجموعه عبارت است از:

1- پرداخت از طریق درگاه اینترنتی: در این روش پس از طی مراحل خرید و مشاهده اتمام فرآیند خرید، کد رهگیری صادر می گردد. این کد به منزله ثبت قطعی این پرداخت برای سفارش است و نیازی به اطلاع‌دادن پرداخت سفارش نیست و سفارش به صورت خودکار وارد مراحل آماده‌سازی و ارسال می‏‌شود.

 توجه داشته باشید برای پرداخت اینترنتی لازم است قبلا رمز دوم (رمز خرید اینترنتی) کارت بانکی خود را فعال کرده باشید.

2- پرداخت با کارت بانکی در محل تحویل: در صورت انتخاب پرداخت در محل تیم تحویل دهنده کالا با خود دستگاه‏‏‌های کارت خوان سیار (POS) خواهند داشت لذا میتوانید هنگام تحویل سفارش در محل، با استفاده از کارت‌های عضو شبکه شتاب پرداخت خود را انجام دهید.

 توجه داشته باشید که تحویل‌گیرنده سفارش هنگام دریافت کالا، باید مدرک شناسایی معتبر همراه داشته باشد.

________________________________________پیوست چهار_نمونه ای از روش‌های ارسال

 ارسال کالا در روزهای کاری بر اساس مسافت انبار به محل تحویل کالا، در فاصله 24 تا 72 ساعت کاری صورت می گیرد.

 ارائه کارت شناسایی معتبر در هنگام تحویل کالا الزامی است.

 ارائه آدرس کامل همراه با کد پستی معتبر الزامی است.

 تحویل سفارش در اماکن عمومی همچون رستوران، کافی نت، باشگاه، هتل و مانند آن امکان‌پذیر نمی باشد.

 در شرایط غیر عادی مانند بارندگی شدید برف و ترافیک¬های اسفند ماه که مانع از تحویل کالا می گردد زمان ارسال افزایش می یابد.

 کالاها بر اساس موقعیت جغرافیایی و وزن آنها و همچنین میزان حساسیت آنها بر اساس یکی از روشهای ارسال با پیک، ارسال با پست، ارسال از طریق باربری صورت می گیرد. در صورت نیاز به اطلاع از نوع حمل کالای خود با شماره های مجموعه تماس حاصل فرمایید.

محصولات مرتبط

مقالات مرتبط